Mikroorganizmov, ki živijo v in na našem telesu je 10x več kot naših lastnih celic. Lahko bi rekli, da je naše telo planet, na katerem prebivajo. Za naše zdravje je izjemnega pomena, da z njimi živimo v harmoniji in jim omogočamo, da tekoče opravljajo svoje naloge, ki jih je toliko, da jih večine še sedaj nismo odkrili.
Človek ima 22 tisoč funkcionalnih genov, medtem ko jih imata riž ali deževnik dvakrat več. Kako je torej mogoče, da vsak dan izvajamo toliko telesnih funkcij s tako omejenim številom genov? To je mogoče samo preko mikrobov v našem telesu in njihovih genov.
V telesu imamo 150x več bakterijske in virusne DNK kot človeške. 99 % presnovnih funkcij, ki jih opravljamo v vsakdanjem življenju in zaradi katerih spadamo k človeški vrsti,, je kodiranih z bakterijsko in virusno DNK. Mikrobno DNK potrebujemo za izvajanje različnih funkcij za življenje kot sta na primer prebavljanje in dihanje. Celo naša čustva in pogled na svet so odvisni od vrste mikrobne DNK, ki jo imamo v sistemu.
Edini način za obvladovanje in podporo mikrobiote je nadzor in skrb za pogoje njihovega življenjskega prostora, torej njihovega terena v in na našem telesu.
Vsakič, ko uporabljamo antibakterijske izdelke, se nehote odločamo za tiste mikroorganizme, ki lahko posledično sprožijo bolezni. Manj kot 2% kdajkoli odkritih mikroorganizmov je škodljivih za človeka, kar pomeni, da je preostalih 98% bodisi koristnih bodisi neškodljivih.
Zdaleč najboljši način za nadzor tistih slabih 2% je ta, da pustimo ostalim 98%, da cvetijo. Vsekakor bolje kot da jih skupaj s patogenimi z različnimi kemičnimi pripravki uničujemo, saj poleg ostalih številnih funkcij, ki jih opravljajo za nas, tvorijo tudi pomemben del imunskega sistema.
NAŠA TELESA NE PRIPADAJO NAM



